Budimo povezani

Hej, tražiš nešto?

VIJESTI

Slovački veleposlanik posjetio našu županiju

Veleposlanik Republike Slovačke u Republici Hrvatskoj, Njegova Ekselencija Juraj Priputen sa suradnicima je, u utorak, 14. travnja 2015. boravio u posjetu Sisačko-moslavačkoj županiji.

U sjedištu Županije u Sisku održao je radni sastanak sa županom Ivom Žinićem na kojem je, između ostalog, bilo riječi o mogućnostima gospodarskog povezivanja i suradnje slovačkih i gospodarstvenika naše županije.

Na tu temu održan je i sastanak s predstavnicima dviju županijskih komora – Gospodarske i Obrtničke, te županijske Razvojne agencije Si-Mo-Ra.

U poslijepodnevnim satima, veleposlanik Priputen i župan Žinić posjetili su u Petrinji tvornicu „Gavrilović“.

Visoki gost i njegov domaćin zaključili su kako Slovačka i Hrvatska imaju dobru suradnju na državnoj razini, ali i na lokalnoj na kojoj se njeguju prijateljski kontakti.Posebno je istaknut primjer Općine Lipovljani u kojoj, uz brojne druge nacionalne manjine žive i Slovaci organizirani u vrlo aktivnu Maticu slovačku Lipovljani na čelu s predsjednikom Josipom Krajčijem.

Župan Ivo Žinić izvijestio je i o namjeri povezivanja sa slovačkim regijama, pogotovo onima u kojima u Slovačkoj žive Hrvati. (U Hrvatskoj živi 4.753 Slovaka.Otprilike sličan je broj i Hrvata koji žive u Slovačkoj.)

„Tu dobru suradnju koja postoji na kulturnom planu, htjeli bismo pretočiti u isto tako dobru gospodarsku  suradnju“, poručio je sisačko-moslavački župan.

Slovačkog veleposlanika, kaže župan, upoznao je sa stanjem gospodarstva u našoj županiji, a tijekom razgovora zaključeno je kako postoji niz mogućnosti za dobru suradnju na različitim područjima – od gospodarstva preko turizma pa sve do znanosti.

Razmjena iskustava vezanih uz članstvo u EU bila je također jedna od tema sastanka u sjedištu Županije.

Veleposlanik Republike Slovačke u Republici Hrvatskoj, Njegova Ekselencija Juraj Priputen podsjetio je kako je Slovačka svesrdno podupirala Hrvatsku na njezinu putu u Europsku uniju.

“Sada smo već dvije godine partneri u Europskoj uniji i dio smo jednog tržišta.Zainteresirani smo za proširenje suradnje“, kaže slovački veleposlanik.

O mogućem proširenju suradnje na području prehrambene industrije, razgovaralo se i prilikom posjeta tvrtki Gavrilović d.o.o. u Petrinji.

„Razgovarali smo o mogućnostima Sisačko-moslavačke županije, koja ima određeni potencijal. S te strane zanimalo nas je koja bi to suradnja bila moguća“, rekao je župan nakon obilaska Gavrilovićevih pogona. Dogovoren je, kaže, i nastavak razgovora:

„Mi smo dogovorili jedan susret naše županije sa županijama iz Slovačke, gdje bi mi predstavili gospodarski našu županiju, a vjerujem da će dio tog predstavljanja biti i tvornica Gavrilović“, rekao je Žinić.

Posjet „Gavriloviću“, župan je iskoristio i kako bi podsjetio na veliki potencijal Banovine u stočarskoj proizvodnji  te pozvao na korištenje tog potencijala za potrebe mesne industrije.

„Mislim da ovaj posjet može rezultirati, a možda i dati za razmišljati gospodinu Đuri Gavriloviću, vjerojatno su to oni i pokušavali, ali ja kao župan promišljam i malo šire, odnosno mogućnosti proizvodnje svinja i sirovine koja je potrebna za proizvodnju, na našem području. Naravno, to nije jednostavno jer ova područja su devastirana, ljudi su otišli, previše je u ovim ruralnim područjima starijeg stanovništva i rijetko tko može proizvoditi toliki broj potrebne sirovine kako je to nekada bilo“, kaže Žinić.

Vlasnik tvrtke, Đuro Gavrilović, stariji, o tome pak kaže:

„Što se tiče budućih planova mi smo sigurno otvoreni i imamo potencijal za to, samo odnos prema poduzetnicima mora biti malo revidiran, jer se ne može tražiti od ljudi da budu kao poduzetnici uspješni, a stalno im se baca „klipove pod noge”. Tu bi se morao promijeniti odnos prema poduzetnicima u Hrvatskoj”.

Veleposlanik Priputen, nakon obilaska petrinjske mesne industrije, svoj posjet Sisačko-moslavačkoj županiji zaključio je porukom kako prostora za proširenje gospodarske suradnje zasigurno ima te da će se na tome intenzivno raditi u budućnosti.

 

Više vijesti

Copyright © 2024 RSMinfo.hr Sva prava pridržana.