Budimo povezani

Hej, tražiš nešto?

VIJESTI

Svjetski dan zdravlja obilježen i u županijskom Zavodu za javno zdravstvo

Na današnji 7. travnja obilježava se Svjetski dan zdravlja u spomen na dan kada je 1948. godine osnovana Svjetska zdravstvena organizacija.Svake godine Svjetski se dan zdravlja obilježava određenom temom vezanom za zdravlje ljudi, a ovogodišnja  je „Sigurnost hrane“.Svjetska zdravstvena organizacija njome želi podići svijest o tom globalnom javnozdravstvenom pitanju svih sudionika u prehrambenom lancu – od uzgajivača, prerađivača i prodavača, do potrošača i državnih institucija u sustavu sigurnosti hrane.

Povodom Svjetskog dana zdravlja, sisačko-moslavački župan Ivo Žinić, njegov zamjenik Marin Piletić i pročelnik županijskog Upravnog odjela za zdravstvo Darko Srbljanin posjetili su Zavod za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije.

S temom ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja upoznao ih je v.d. ravnatelja Zavoda, dr. Inoslav Brkić.

 „Tema je sigurnost hrane, zdrava, sigurna hrana od polja do stola.Važno je na tom putu kontrolirati hranu, jer neke bolesti mogu biti izazvane upravo hranom.Kad pogledate koliki broj ljudi u svijetu boluje od zaraznih bolesti koje se hranom mogu prenijeti ili koje hrana može izazvati, koliki broj ljudi umire zbog toga, onda vidimo koliko su kontrole hrane važne.Osim mikrobioloških, mogu biti u pitanju i kemijski agensi.Tu su i pesticidi, herbicidi…Jedna od stvari koje svakako moramo činiti je upoznavanje ljudi sa štetnošću pesticida.Bojim se da naši poljoprivrednici moraju proći jedan tečaj stvarnog upoznavanja sa svim rizicima primjene pesticida“, rekao je Brkić.

„Na današnji Svjetski dan zdravlja, naglasak stavljamo na zdravu hranu.Posebno u predškolskim i školskim ustanovama.Zavod za javno zdravstvo Sisčko-moslavačke županije kontrolira hranu u vrtićima i školama, međutim, osim mikrobiološke i kemijske kontrole obroka, uz županovu pomoć, proširit ćemo tu kontrolu i na mjerenje kalorijske vrijednosti hrane.Tako ćemo krajem godine moći reći kakvu hranu jedu naši najmanji, oni koji dolaze iza nas i na kojima leži naša budućnost.Između ostalog, moramo promijenti i svijest roditelja.Moramo vratiti tradicionalni doručak naših baka i mama, jer danas, nažalost, u ovom brzom tempu življenja svjedoci smo nepravilne i neadekvatne prehrane i to najviše kod djece“, kaže v.d. ravnatelja županijskog Zavoda za javno zdravstvo.

Župan Ivo Žinić podsjetio je kako je ovo njegov drugi posjet Zavodu za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije u posljednjih nekoliko tjedana.

„Danas na Svjetski dan zdravlja došli smo kako bismo zajedno s ravnateljem i osobljem Zavoda za javno zdravstvo obilježili ovaj datum.Tema je dakle, zdrava hrana i ovo što smo danas o tome u Zavodu čuli, meni je kao osobi koja se bavi politikom i vodi Županiju, dobra podloga za kreiranje određenih mjera.

Želja nam je, kaže župan, zdravu hranu proizvoditi upravo u našoj Sisačko-moslavačkoj županiji.

„To je na tragu onog našeg projekta kojim želimo da većinu hrane proizvodimo upravo ovdje, kod nas i na tome puno radimo.Program razvoja poljoprivrede u našoj županiji zasigurno će doprinijeti da imamo kvalitetniju i zdraviju hranu.Na nama je da i poljoprivrednike koji će se baviti proizvodnjom hrane educiramo kako da to čine, uz što manju uporabu pesticida i herbicida.Područje naše županije itekako je pogodno za proizvodnju zdrave hrane.Imamo gotovo 80 % poljoprivrednih površina koje nisu ničim zagađene i na nama je da tu prednost iskoristimo“, kaže župan Žinić.

Najavio je i kako će Županija posebnu pozornost posvetiti zdravoj prehrani školske djece.

„Ideja je da u školske kuhinje uvedemo topli obrok.Naravno da to samostalno kao Županija nećemo moći.Ali zajedno s jedinicima lokalne samouprave itekako na tome moramo inzistirati.Možda ćemo teže promijeniti navike naših starijih sugrađana koji već imaju određene prehrambene navike i zato mislim da u tom smjeru trebamo krenuti od najmlađih“, kaže župan.Dodao je i kako se treba poduzeti sve što je moguće kako bismo imali zdravu populaciju.

„Ako budemo imali bolesnu populaciju, plaćat’ ćemo velike troškove za liječenje, a osim toga nećemo imati ni potrebnu radnu snagu.Županija će stoga u suradnji sa županijskim Zavodom za javno zdravstvo poduzimati mjere za poboljšanje zdravlja i mladih i starijih u našoj županiji“, zaključio je župan.

Kako je počela sezona peludnih alergija, današnji županov posjet, privremeni ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo iskoristio je i kako bi ga upoznao s radom laboratorija u koji stižu podaci s mjernih postaja te provodi detekcija peludi alergogenih biljaka.

„Ti naši podaci putuju u Zavod za javno zdravstvo grada Zagreba, u Centar za aerobiološka ispitivanja, upotpunjuju se s prognozom vremena i tako dobivamo peludnu prognozu na temelju koje možemo unaprijed govoriti što će se događati za nekoliko dana i kakve probleme mogu očekivati osobe alergične na pelud“, objasnio je Brkić prilikom obilaska laboratorija.

 

 

Više vijesti

Copyright © 2024 RSMinfo.hr Sva prava pridržana.