Ostalo

25. srpnja 1909. pomaknuta je granica ljudskih dostignuća, francuz Bleriot preletio je La Manche za 37 minuta

Za let je konstruirao novi tip jednokrilnog zrakoplova “Blériot XI” s trocilindričnim motorom

Za let je konstruirao novi tip jednokrilnog zrakoplova “Blériot XI” s trocilindričnim motorom

Ujutro 25. srpnja 1909. ponovno je pomaknuta jedna od granica ljudskih dostignuća. Tog je dana francuski pilot i konstruktor zrakoplova Louis Bleriot u letjelici vlastite izrade uspio ono o čemu su mnogi sanjali – za 38 minuta preletio je kanal La Manche od Calaisa u Francuskoj do Dovera u Engleskoj.

Bleriot je bio uspješan tvorničar svjetiljki i zrakoplovni diletant, ali toliko ustrajan da je nakon prvih padova i polomljenih kostiju i dalje razbijao jedan avion za drugim ne gubeći ni trunke hrabrosti. Naposljetku je osposobio zrakoplov koji je mogao letjeti četrdesetak kilometara.

Na vijest o nagradi došepesao je do nove letjelice u Calaisu. „Trčati doduše ne mogu, ali mogu letjeti“, rekao je zračni zanesenjak i trijumfalno sletio u Engleskoj postigavši najveću pobjedu zrakoplovstva svojega doba.

Tisuću funti zbog kojih su mnogi prije njega završili u moru, hrabrog Bleriota prometnulo je u zvijezdu. U Londonu su ga dočekali kraljevski, a u Parizu vozili ulicama kao čudo nad čudima. Englezi su se pomalo i zabrinuli: Daily News je naslutio da „leteći čovjek“ „doziva u svijest velike opasnosti u budućnosti“!

O vrijednosti ovog pothvata svjedoči i izjava najslavnijeg zrakoplovca u povijesti Charlesa Lindbergha dvadesetak godina poslije kako bez Bleriota ne bi bilo ni njegova leta preko Atlantika.
No, zloguka najava Daily Newsa o opasnostima iz zraka obistinila se u 2. Svjetskog ratu kada je Hitlerova Njemačka modernim zrakoplovima žestoko bombardirala Veliku Britaniju.


 

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Otkaži odgovor

Više vijesti

Copyright © 2024 RSMinfo.hr Sva prava pridržana.

Exit mobile version