“Eppur si muove!” – rekao je Galileo Galilei, izumitelj refrakcijskog teleskopa, čovjek koji je prvi vidio Sunčeve pjege, Jupiterove mjesece, planine i kratere na Mjesecu. Slavni talijanski astronom, matematičar i fizičar rođen u Pisi, ostavio je za sobom neizbrisiv trag u znanosti, a umro je osmoga siječnja 1642. godine. Slavne riječi “Ipak se kreće” odnose se naravno na Zemlju i legendarni Galileov sukob s Inkvizicijom. Zbog zalaganja za Kopernikov Heliocentrički sustav ,Inkvizicija je Galilea osudila i zatvorila ga u kućni pritvor,ali se ,kako kaže legenda u prijelomnom trenutku nije htio odreći svojih ideja i umro je u zatočeništvu. Ni nakon smrti nije bio oslobođen pa su njegova djela bila na indeksu zabranjenih sve do 1757. godine.
O ovome bi čovjeku svatko od nas trebao znati barem ponešto, vjerujemo kako je to dio osnovnog, općeg znanja…no , na žalost interesi su nam različiti, ljubitelje prirodnih znanosti vjerojatno će zagolicati svaka priča vezana uz ovoga astronoma i fizičara, ali društvenjake možda i ne…
Provjerili smo koliko ga poznajete…Znate li tko je bio Galileo Galilej
Znate li čija je izreka Eppur si muove i tko je Galileo Galilej
…
Malo Vam je bilo i neugodno što ne znate tko je izumio teleskop i tko je bio Galilej
Poznato ime, ali nesigurnost u odgovoru
Pitali smo Vas i što znači izrekaEppur si muove?
Drago nam je što smo Vas našom anketom podsjetili na ličnosti koje su zaslužile da o njima znamo barem ono najznačajnije i najvažnije
Godine 1609., kad su objavljeni Keplerovi zakoni u knjizi “NOVA ASTRONOMIJA”, izradio je talijanski matematičar, fizičar i astronom Galileo Galilei dalekozor, jedno potpuno novo pomagalo u promatranju i proučavanju svemira. To je bio početak teleskopske astronomije, koja je donijela i danas donosi najdublja otkrića svijeta koji nas okružuje. Nije prošla ni godina dana, a Galileo je dalekozorom načinio veća i značajnija otkrića u opažačkoj astronomiji, nego sva četiri tisućljeća unatrag! Pred njegovim očima otvorio se jedan novi svijet u neopisivoj ljepoti, šarolikosti i grandioznosti.
You must be logged in to post a comment Login