Saborski zastupnik stranke Promijenimo Hrvatsku Ivan Lovrinović na tiskovnoj konferenciji u Sisku, u petak 26. siječnja, govorio je o najavljenom zatvaranju pogona u sisačkoj rafineriji. Prozvao je i hrvatske predstavnike uprave Ine, koji se nisu odazvali njegovom pozivu, objašnjavajući kako ne mogu davati službene izjave u ime Ine.
Lovrinović je komentirao dio korporativne strategije da se sisačka rafinerija pretvori u bio rafineriju, u ugovoru točno piše da će se potencijalno otvoriti bio rafinerija, a on smatra da to za MOL znači nikada. Spomenuo je i rad Savjeta za Inu:
Lovrinović je na temelju analize poslovanja Ine, koju je napravio kao ekonomist saznao šokantne informacije koje će iznijeti u Hrvatskom saboru idući tjedan. Smatra da sisačka rafinerija nije problem , već je nekome u interesu da se to tako predstavi. Upitao se zašto nitko ne brani hrvatske interese? Rekao je da je nužno održanje rada rafinerije, no i da je očito kako u slučaju INA-MOL neke ključne stvari nisu razjašnjene i poznate.
Vladimir Čavrak, županijski vijećnik daje potporu radnicima i Stožeru za obranu Rafinerije i izražava nezadovoljstvo, jer oni koji su doveli do ovog stanja, u širokom luku zaobilaze radnike. Vlada nema rješenje, tek sada, nakon godinu dana od osnivanja Savjeta za Inu, raspisan je natječaj za konzultante. Čavrak postavlja pitanje koncesija na naftu i plin iz Republike Hrvatske i smatra da se postupa protivno ugovoru o koncesiji. Ugovor s MOL-om također je predvidio investicije u sisačku rafineriju koje su izostale. Čavrak dovodi u pitanje valjanost ugovora:
Mišljenja je, da ugovor treba učiniti javnim za građane, i da se pitanje rafinerije treba postaviti u Saboru i na Odboru za gospodarstvo.
Predsjednik Stožera za obranu Rafinerije Sisak Predrag Sekulić kaže da brojni naftni stučnjaci i ekonomisti govore o ekonomskoj isplativosti INE. Postavio je pitanje vladi Republike Hrvatske:
Lovrinović je na kraju najavio da će tražiti sazivanje izvanredne sjednice Odbora za gospodarstvo, gdje će pozvati hrvatske članove uprave Ine, premijera i članove Odbora za gospodarstvo i tražiti da sjednica bude javna, da javnost dobije uvid u stanje u energetskom sektoru u Hrvatskoj.