U sisačkom Domu za starije i nemoćne osobe jučer je održan preventivni projekt „Dan kao san – Prijevare građana treće životne dobi“ koji je organizirala Policijska uprava sisačko-moslavačka, uz podršku Ravnateljstva policije Ministarstva unutarnjih poslova i partnera.
Više o projektu koji se provodi četvrtu godinu zaredom rekao je policijski službenik Ivo Jakić,
Jakić je dodao kako je u kontekstu praćenja podataka o izvršenju kaznenih djela prijevara u Republici Hrvatskoj, uočeno je da je u 2017. evidentirano 1490 kaznenih djela prijevara, u kojima je oštećeno 1579 osoba. Od ovog broja oštećenih osoba, 447 osoba je starije od 60 godina, što čini 28 posto. Također, Jakić ističe kako se najčešće radi o lažnom predstavljanju, ugovorima za teleoperatere i distributere, pozivima iz banke te raznim uslužnim djelatnostima.
Ravnateljica Doma za starije i nemoćne osobe Ružica Čakširan istaknula je važnost ovakvih projekata,
Preventivnom programu nazočio je i načelnik Policijske uprave sisačko-moslavačke Luka Pešut, a svojom nazočnošću podržali su ga i Sandra Veber, voditeljica Službe prevencije iz Ravnateljstva policije, dr. Inoslav Brkić ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije, Darko Srbljanin pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, Ivan Buterin službenik u Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu, sport, branitelje i civilno društvo Grada Siska i dr.sc. Daša Poredoš-Lavor iz tvrtke „Novi život“ Sisak, vanjska suradnica Policijske uprave sisačko-moslavačke.
U sklopu programa u interpretaciji i izvedbi „Mak teatra“, izvedena je edukativna predstava „Kako sam postao žrtva prijevare“ i „Stanimo na kraj džeparima“, koji je popraćen kroz tematsko-scensku glazbenu izvedbu „Ja plaćam dug“ u izvedbi Marka Ivkovića.
Po završetku predstave svi prisutni mogli su obaviti kontrolu tlaka i šećera u krvi.