U Hrvatskoj na poziv hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir u posjetu boravi Robert Nicholson.
Robert Nicholson osnivač je i direktor američkog Projekta Philos osnovanog 2014. godine kojem je cilj promicanje pozitivne kršćanske uključenosti na Bliskom istoku. Philos nudi edukativne programe, stručna putovanja, mogućnosti umrežavanja i zagovaranja te inovativne projekte koji unapređuju slobodu i pravdu u toj regiji. Svi njihovi ciljevi nastoje izgraditi nove odnose preko starih granica i koristiti te odnose u službi bolje budućnosti za sve.
Nicholson boravi u Hrvatskoj od 17. do 21. srpnja, a tijekom svoga petodnevnoga posjeta u Zagrebu je održao niz sastanaka sa stručnjacima koji se bave temom Bliskog Istoka i položaja kršćana, dok se tijekom posjeta Moslavini upoznao s bogatom kulturnom, gastronomskom i povijesnom tradicijom te regije.
Tako je posjetio Gornju Jelensku odakle je vožnjom zaprežnom kočijom došao i do novog vinograda koji je posađen autohtonom moslavačkom sortom škrlet. Osim kušanja tradicionalnih specijalietat u Tradiciji Čigoč obitelji Barić kušan je i škrlet.
Domaćin kušanja škrleta je bio vlasnik vinograda Ivica Florijanović.
Uvaženi gost posjetio je i vinski podrum u Popovači te obišao i etnografski muzej Zorka Sever u Popovači. Njegovom boravku u Čigoču,europskom selu roda, pridružila se i naša novinarska ekipa.
Iskustva su izuzetna rekao je u razgovoru Robert Nicholson potvrđujući kako je posebno impresioniran odnosom Hrvata prema tradiciji i baštini te važnosti njezinog čuvanja i prezentiranja.
Svakako impresioniran i domaćom gastronomijom „pohvalio“ se kako je u samo dva dana boravka u Hrvatskoj dobio na težini.
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir pokušava nizom aktivnosti promovirati ljepote Hrvatske, a posebno njezine rodne Moslavine.
Nakon domaćih specijaliteta u Tradiciji Čigoč kod obitelji Barić, ukusne kolače kušali su posjetitelji kod obitelji Ravlić u Mužilovčici. Posjetili su i Etno selo Stara Lonja i Pansion Tišina bili u Krapju europskom selu graditeljske baštine te u konačnici posjetili i Ekoetno selo Strug u Plesmu.