Budimo povezani

Hej, tražiš nešto?

Ostalo

Rješavanje pitanja unutarnjih migracija i demografskih problema važno za opstojnost europskog projekta

Petir ističe kako i jedna velika Njemačka danas pati od depopulacije

Petir ističe kako i jedna velika Njemačka danas pati od depopulacije

Njemačka kancelarka Angela Merkel održala je u utorak, 13. studenoga u plenarnoj dvorani Europskoga parlamenta u Strasbourgu govor o budućnosti Europe u kojemu se, između ostalog, osvrnula i na izazove s kojima je Europska unija danas suočena. Merkel je u svom govoru istaknula i važnost solidarnosti kao jednog od temelja Europe rekavši kako upravo solidarnost može pripomoći u borbi s izazovima koji su pred nama, između ostalog i borbi usmjerenoj na smanjivanje nezaposlenosti.

Komentirajući Kancelarkin govor o budućnosti Europe, hrvatska zastupnica Marijana Petir osvrnula se posebice na gospodarsku situaciju i pitanje nezaposlenosti smatrajući pitanje unutarnjih migracija stanovništva EU te rješavanje demografskih problema najvažnijima za opstojnost europskog projekta. Zastupnica Petir ističe kako i jedna velika Njemačka danas pati od depopulacije te je primorana svake godine „uvesti“ minimalno pola milijuna radnika.

„Ono što se već događa te čega se pribojavamo da slijedi u još većoj mjeri jest ‘usisavanje’ radne snage iz preostalih rezervoara zemalja članica EU-a, također iz Hrvatske, a što je već itekako vidljivo. Njemačka nije kriva što je atraktivnija za rad i život od većine drugih država, ali to otvara pitanje nepravednosti migracija unutar same EU“, pojašnjava Petir.

 

Petir EPP

 

„Hrvatsku je prema podatcima dosad napustilo 348 000 radno sposobnih građana, a među kojima je nešto više od 60 tisuća visokoobrazovanih koji su se iz Hrvatske iselili trbuhom za kruhom u druge članice Europske unije. Oni odlaze teška srca jer vole svoju domovinu, ali u njoj nažalost ne vide perspektivu za svoju budućnost. To je zastrašujuće i moramo djelovati odmah“, izjavila je Petir.

Zabrinuta jednosmjernošću migracija unutar samih granica Unije te kretanja radne snage s periferije u centar EU zbog nepostojećeg disbalansa u atraktivnosti rada i života u državama članicama, zastupnica Petir je prethodno uputila i zastupničko pitanje Europskoj komisiji na tu temu izrazivši potrebu da se i sama Europska komisija uključi u financiranje demografskih mjera koje će pomoći zadržati mlade u njihovim državama članicama, posebice u ruralnim područjima.

U odgovoru koji je zastupnica primila od povjerenice Thyssen stoji kako Europski socijalni fond nastoji potaknuti bolje funkcioniranje tržišta rada te da je na svakoj državi članici da „organizira nacionalne aktivnosti koje se odnose na izobrazbu, osposobljavanje i zapošljavanje koje se mogu financirati iz ESF-a, uzimajući u obzir svoje posebnosti i potrebe vlastitog tržišta rada“.  Thyssen također u svom odgovoru dodaje kako se upravo taj Fond može koristiti i za povratak mobilnih radnika u zemlju porijekla i njihovu reintegraciju u nacionalno tržište rada.

„ESF je glavni europski instrument za ulaganje u ljude. Kao takav, on podržava mjere za zapošljavanje i uključivost širom EU-a. Uz to, zbog zabrinjavajuće stope nezaposlenosti mladih u 2013. Komisija je pokrenula Inicijativu za zapošljavanje mladih (YEI) kako bi pružila podršku mladima u regijama u kojima je 2012. stopa nezaposlenosti mladih bila viša od 25 %, a mnoge od tih regija obuhvaćaju ruralna područja.”, stoji u odgovoru koji je zastupnica Petir zaprimila.

Zastupnica Petir istaknula je da je važno ubrzati raspisivanje natječaja i ugovaranje projekata iz Europskog socijalnog fonda u Hrvatskoj jer su potrebe velike, a dosad je iskorišteno svega 10 posto.

Više vijesti

Copyright © 2024 RSMinfo.hr Sva prava pridržana.