U Interpretacijskom centru baštine Banovine u Petrinji predstavljena je nova, treća po redu etno bojanka pod nazivom ‘Blago bakine škrinje’. Bojankom se predstavlja narodno blago Kulturno – umjetničkog društva ‘Pokupljanka’ iz Bresta Pokupskog te kraja iz kojeg dolazi.
Na predstavljanju su sudjelovali članovi KUD-a ‘Pokupljanka’ koji su narodnim pjesmama oduševili brojnu publiku, a o samoj bojanki, ali i običajima ovog kraja Banovine govorila je Martina Mladenović, ravnateljica Interpretacijskog centra baštine Banovine, Slavica Moslavac, voditeljica etnografskog odjela Muzeja Moslavine Kutina, Ružica Pavković, predsjednica KUD-a ‘Pokupljanka’ i Darko Hrnčević, voditelj foklorne sekcije.
Članovi Kulturno – umjetničkog društva ‘Pokupljanka’ bili su obučeni u tradicionalne narodne nošnje, a neki primjerci ove odjeće stari su preko sto godina. Ova narodna nošnja izrađivala se od lana koji se sadio na okolnim poljima, a izrada je trajala i po nekoliko godina. Kada bi se jednom napravile, nikada se nisu prale zbog osjetljivosti materijala i konca kojim su izvezeni ukrasi, a po tome tko nosi kakvu nošnju znalo se radi li se primjerice o djevojci za udaju, udanoj ženi ili ženi u koroti.
Nakon izdavanja etno bojanki za Kulturno – umjetničku udrugu ‘Viduševac’ iz Gornjeg Viduševa i Kulturno – umjetničko društvo ‘Čuntićanka’ iz Hrvatskog Čuntića, etno bojanka ‘Blago bakine škrinje’ treća je etno bojanka u izdanju Interpretacijskog centra baštine Banovine. Zanimljivo je da se ova bojanka lista kao da se otvara bakina škrinja. Naime, nakon rođenja ženskog djeteta škrinja bi se počela puniti i to raznim vezenim ručnicima, odjećom i ostalim narodnim blagom i kada bi se napunila, značilo je da je djevojčica stasala u djevojku spremnu za udaju te će cijelu škrinju ponijeti sa sobom u novi dom.
Izložba tradicijske odjeće, uporabnih predmeta i povijesnih dokumenata vezanih uz KUD ‘Pokupljanka’ iz Bresta Pokupskog u Interpretacijskom centru baštine Banovine ostaje otvorena do sredine ožujka.