Nalazimo se u sezoni samoniklih gljiva i pravo je vrijeme predstaviti ljude kojima su gljive strast. Gljivarsko društvo ‘Kneginja’ Sisak početkom sljedeće godine obilježit će čak deset godina djelovanja, a trenutno broji četrdesetak članova. Više o samom društvu rekao je njegov predsjednik Marijan Sekulić koji je i pojasnio zašto baš ime ‘Kneginja’ jer – Banovina je europski centar za ovu vrstu gljive.
Puni naziv za gljivu ‘kneginju’ je carska blagva, a povezan je s Cezarom koji je imao robove koji su kušali gljive prije nego ih je on jeo.
Na pitanje koje su gljive najčešće na području Sisačko – moslavačke županije, Sekulić odgovara:
Zanimljivo je i da na području naše županije ima tartufa koji se obično smatraju gljivom koja najviše raste u Istri, no Matija Josipović, osnivač Centra za istraživanje gljiva Russula iz Novske s kojim sisačka ‘Kneginja’ često surađuje, smatra da je kontinentalna Hrvatska, među njima i naša županija, izrazito bogata tartufima, pojasnio je Marijan Sekulić te opisao kako se određuje kvaliteta pojedine gljive:
‘Gljive ne opraštaju greške,’ kaže Marijan Sekulić i dodaje kako je ‘Kneginja’ u svojim prostorijama na Zelenom brijegu u Sisku imala dežurstva za sve zainteresirane koji nisu sigurni jesu li gljive jestive ili ne:
Što je potrebno za dobro gljivarenje, Sekulić savjetuje:
Postoje i državni ispiti iz gljivarstva koji su vrlo strogi, a nakon što se polože, dobiva se zvanje determinatora za što se traži veliko znanje i inzistira se na zamjenama jestivih i nejestivih gljiva, posebice pečurki. Marijan Sekulić trenutno ima status pripravnika determinatora, a što to znači:
Zbog koronakrize ove godine društvo nije uspjelo organizirati niti posjetiti inače brojne gljivarske i slične manifestacije osim Fungi vikenda u Repušnici, no plan za sljedeću godinu je da se okupe društva gljivara iz Sisačko – moslavačke županije te organiziraju izložbu gljiva, a prvi domaćin trebalo bi biti upravo Gljivarsko društvo ‘Kneginja’ Sisak i to manifestacijom na sisačkoj šetnici.