“Obnova mora biti učinkovita, brza i transparentna, najvažnije je što prije vratiti ljude u njihove domove”, poruka je Ivana Celjaka, saborskog zastupnika i kandidata za župana Hrvatske demokratske zajednice za Sisačko-moslavačku županiju.
Celjak je i inicijator sastanka održanog u Sisku u subotu, 20. ožujka o temi “Europska sredstva kao odgovor na posljedice potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji te revitalizacija pogođenih područja” na kojem su sudjelovali Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu, Željka Josić, državna tajnica u Uredu za demografiju i mlade, Dalibor Bišćan, gradonačelnik grada Hrvatske Kostajnice, Stjepan Kostanjević gradonačelnik grada Gline, Magdalena Komes, ravnateljica Doma za starije i nemoćne, stručni suradnik Mihael Jurić, te Mario Čelan, ravnatelj razvojne agencije SMŽ koja je i najbolja europska razvojna agencija 2020. godine.
Ivan Celjak
“Na terenu smo svaki dan u kontaktu s ljudima koji su pogođeni potresom, nitko se nije nadao ovakvoj katastrofi. Svi mi se moramo staviti na raspolaganje našim sugrađanima da im što prije omogućimo kvalitetan život”, dodao je Ivan Celjak.
Državna tajnica Središnjeg ureda za demografiju i mlade Željka Josić članica je i Nacionalnog stožera za otklanjanje posljedica potresa
Najbolja demografska mjera je ulaganje u gospodarstvo pa očekujemo kako ćemo i na našem području moći ostviari jedan pilot projekt iz akcijskog plana EU “Pametna sela”kao novog koncepta razvoja ruralnog područja , istaknuo je direktor SIMORA-e Mario Čelan
Zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol istaknuo je kako će se nastaviti boriti za ovaj kraj posebno kroz programe koji su namijenjeni smanjenju razlika u razvijenosti svih dijelova Europske unije te kroz program “pametnih sela”, ujedno je i potpredsjednik Međuskupine Ruralna, planinska i udaljena područja (RUMRA) i pametna sela.
“Osim obnove kuća izuzetno je važno pokrenuti gospodarstvo, otvoriti radna mjesta, to je jedino što će omogućiti ljudima da ostaju ovdje. Vlada je ispregovarala pomoć od 24 milijarde eura, što je najveći iznos za jednu državu po glavi stanovnika, dok će na temelju procijenjene štete Hrvatska iz Fonda solidarnosti EU zatražiti isplatu 319,19 mil.eura”, istaknuo je Sokol te dodao kako je 830 milijuna kuna preusmjereno na obnovu iz drugih projekata koji se financiraju iz Europske unije. To će biti prva faza obnove, druga će se odnositi na digitalnu tranziciju, zeleni plan, zdravstvo, demografiju i revitalizaciju.