Sinoć je u Sisku, uz nazočnost obitelji Marijana Celjaka, prijatelja, suboraca i visokih dužnosnika promovirana knjiga “Marijan Celjak – Zvijezda vječnog sjaja” u izdanju Županijske podružnice Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Sisačko-moslavačke županije.
Pet godina od prvih razmišljanja da se započne s prikupljanjem građe i nakon dvije godine intenzivnog rada ova je monografija i objavljena, podsjetio je predsjednik Udruge Antun Pereković i istaknuo
Vrlo emotovno o svom je suborcu govorio pukovnik Željko Sklepić
Celjaka kao mirotvorca, koji je uvijek tražio rješenja bez oružanog sukoba i žrtava, kao velikog domoljuba i neustrašivog branitelja prisjetio se i njegov suborac, glavni inspektor obrane general pukovnik Drago Matanović.
Na 415 stranica knjiga donosi brojna svjedočenja, ilustracije, faksimile dokumenata i novinske zapise iz doba Domovinskog rata, istaknuo je jedan od recenzenata dr.sc. DarjanGodić sa Hrvatskog instituta za povijest.
Pisanja opsežne biografije istaknutog hrvatskog branitelja prihvatio se dr. sc.Jakša Raguž sa Hrvatskog instituta za povijest, koji je napomenuo kako je prilikom pisanja, u nedostatku izvornih dokumenata, koristio potajno pisane zapise Marijana Celjaka u rokovnicima i notesima.
Te je dnevničke zapise, kako je rekao, trebalo “dekodirati”, proanalizirati i staviti u širi kontekst povijesnih zbivanja, a najveću pomoć u tom poslu imao je, kako je rekao, od njegovih suradnika, suboraca, prijatelja i članova obitelji.Obavio je tako razgovore s 18 osoba.
Svi su, naglasio je, bili jedinstveni u mišljenju kako je to bio pošten čovjek, poljoprivrednik i industrijski radnik, lojalan svom užem zavičaju Gornjoj Posavini, čovjek koji je živio ono u što je vjerovao.
Prilikom predstavljanja knjige, izaslanik predsjednika Vlade, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved je napomenuo kako monografija trajno čuva sjećanje na Celjaka kao temelj za buduće generacije. “Ovo vrijedno djelo nas podsjeća da širimo i promičemo istinu o Domovinskom ratu i njegovim žrtvama. Pisana riječ traga za istinom u svijetu u kojem je, nažalost, svojstveno prešućivanje ili relativiziranje istine. Zato je uvijek važno isticati detalje iz života Marijana Celjaka, kao i drugih junaka Domovinskog rata. Za slobodu domovine, Marijan je dao i ono najvrijednije, svoj život”, rekao je Tomo Medved.
Naglasio je i kako će ovom knjigom novija hrvatska povijest i Domovinski rat biti preneseni na buduće generacije.
Celjak će ostat zabilježen kao pregovarač prilikom predaje Barutane, prve vojarne JNA koju je preuzela Hrvatska vojska, napada na vojni objekt u Žažini, a poginuo je kao vođa pregovaračkog tima prilikom preuzimanja Radarske baze u Šašnoj Gredi.
Na mjestu njegove pogibije podignuto je spomen obilježje uz koje je, u organizaciji Udruge ratnih veterana 57 samb-a Marijan Celjak , održana komemorativna svečanost. Tu su vijence položili i svijeće zapalili članovi njegove obitelji, izaslanstvo obitelji poginulih branitelja, izaslanik predsjednika Republike, zamjenik zapovjednika glavnog stožera HV-a brigadir Robert Suntešić, izaslanik predsjednika Sabora, saborski zastupnik Marin Piletić, izaslanik predsjednika Vlade, državni tajnik Špiro Janović, izaslanstva 1. mehanizirane bojne Tigrovi i 2. mehanizirane bojne Gromovi, izaslanstva Sisačko-moslavačke županije, gradova i općina, te brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Zajedničku molitvu predvodio je sisački biskup Vlado Košić.
Izaslanstva su položila svijeće i kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u sisačkom naselju Topolovac.