Mještani sela Nebojan i Mokrice, u petrinjskom Pokuplju, podigli su 2019. godine Ispomenik skeli koja je početkom Domovinskog rata značila spas za nekoliko tisuća stanovnika ovog područja. Naime, skela u Nebojanu je tijekom agresije, od 2. rujna 1991. pa do sredine 1992. godine u spas na sigurnu lijevu stranu Kupe prevezla nekoliko tisuća ljudi. Nakon skele je vojska na tom mjestu napravila pontonski most, no skela koja je spasila tisuće sačuvana je i pretvorena sada u spomenik.
Danas je u Nebojanu, kod „Skele spasa“, započelo obilježavanje „Dana sjećanja „ – 1991.- 2022. na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu, te razaranje Petrinje u rujnu 1991. godine.
Za Petrinjce je danas dan sjećanja na samo jedan od strašnih ratnih dana, jer je na današnji dan prije 31 godinu Petrinja pretrpjela jedno od najtežih razaranja u svojoj povijesti. Zbog navodno ispaljene mine od strane hrvatske vojske prema tadašnjoj vojarni Vasilj Gaćeša, potpukovnik Slobodan Tarbuk u 12 sati i 18 minuta zaprijetio je hrvatskim snagama i naredio ispaljivanje granata prema Vili Gavrilović.
Tim je činom počeo prvi otvoreni napad na grad i ispaljeno je 15 granata na Petrinju, ali i na obližnja sela, jer je poslijepodne počeo i minobacački napad na Hrastovicu. Na prigradsko naselje Budičinu samo toga dana je ispaljeno više od 110 minobacačkih mina.
Zamjenik župana Mihael Jurić te godine je bio još dijete
Zahvalio je svim domoljubima i hrvatskim braniteljima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu
Kolona prognanika koji su htjeli donekle doći na sigurno, protezala se i do sedam kilometara, pa su skelari radili danju i noću, ne bi li prevezli što veći broj prognanika. Istovremeno, skelari su prevozili hrvatske vojnike koji su branili obližnja sela i stanovnike od neprijatelja.
Izaslanik predsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja danas je u Nebojanu bio Dinko Tandara
Da je 02. rujna 1991. bio jedan od najtežih dana za građane Petrinje i susjednih sela podsjetila je i gradonačelnica Petrinje, saborska zastupnica i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Magdalena Komes, naglasivši kako uz sjećanje na taj datum i te dane, odajemo i počast onima koji su se borili, branili i u konačnici i oslobodili Petrinju od neprijatelja
Dodajmo kako su izaslanstva kod križa uz skelu odala počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća.
Dani sjećanja obilježavaju se 27. godinu za redom, u spomen na 598 poginulih hrvatskih branitelja te ubijenih civilnih žrtava iz Domovinskog rata. Organizatori ovog obilježavanja su Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Petrinja, DVD Nebojan i Klub policije ’91. – Ratna policija.