Sisačko-moslavačka županija ima najveći broj i pčelara i najveći broj košnica. Registrirana su 574 obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja se bave proizvodnjom meda, sa oko 57 tisuća košnica.
Petrinjski pčelari okupljeni u Pčelarsku udrugu Petrinja već nekoliko godina, u suradnji s Agronomskim fakultetom u Zagrebu, sustavno rade na projektu dobivanja Zaštićene oznake izvornosti domaćeg, „Banskog meda“ prikupljenog na području Banovine, naročito na kestenom bogatim obroncima Zrinske gore.
Proces brendiranja već je u poodmakloj fazi, a kako bi na ovaj zdravi, kvalitetni proizvod dodatno skrenuli pozornost i učinili ga vidljivijim na tržištu, članovi Pčelarske udruga Petrinja ove su subote, na prostoru izmještene Gradske tržnice u Petrinji, organizirali promociju „Banskog meda“, uz druženje s građanima kojima su ponudili da se kušanjem sami uvjere u njegovu kvalitetu.
Pčelarska udruga Petrinja broji stotinjak članova koji, prema zadnjem popisu, imaju oko 5 tisuća košnica„Prosječna proizvodnja je oko 25 do 30 kilograma, pa možemo reći da mi na području grada Petrinje proizvodimo ogromne suficite meda kao pčelari, iako ovisimo o vremenskim uvjetima, jer je to proizvodnja na otvorenom. Ove godine možemo reći da su nam uvjeti bili povoljni i dobri i stoga imamo kvalitetan proizvod, istaknuo je predsjednik Pčelarske udruge Petrinja, Mihael Jurić.