Jedna od najsjajnijih točaka na mapi Sisačko-moslavačke županije je zasigurno Krapje – selo graditeljske baštine koja zorno prikazuje arhitekturu karakterističnu za Lonjsko polje i Posavinu.
Ovo malo posavsko selo pripada području općine Jasenovac te se smjestilo duž rijeke Save, a ime je dobilo po ribi šaranu (krap).
Krapje s razlogom već 25 godina ponosno nosi prepoznatljivu titulu sela graditeljske baštine. Naime, ono je kroz godine uspjelo očuvati tradicijsku arhitekturu, osobitu za srednju Posavinu, s drvenim kućama starim više od stotinu godina.
Baština drvenih kuća
Ove prekrasne posavske drvene kuće građene su od hrastovih planjki međusobno povezanih drvenim klinovima, te se ističu natkrivenim vanjskim stubištima, trijemovima, zaštitnim krovićima i bogato ukrašenim detaljima ograda i stupova.
Baš zbog više od 80 očuvanih drvenih kuća ovo selo na lijevoj obali Save vodi se kao spomenik kulturne baštine A kategorije, te se tako svake godine održava manifestacija „Dani europske baštine u Krapju“.
Upravo kompleks obnovljenih drvenih posavskih kuća čine Posjetiteljski centar Krapje, a prilikom posjeta nezaobilazna je i etnografska zbirka s više od 170 predmeta. Također, u Krapju se nalazi i prijemni i edukacijski centar Park prirode Lonjsko polje.
Raj za ornitologe
Posebni ornitološki rezervat Krapje đol smjestio se između sela Krapje i Drenov bok. Ovaj stari rukavac rijeke Save koji je obrastao bujnom vegetacijom zapravo je najstariji rezervat u Hrvatskoj. Postao je područje zaštićeno u kategoriji posebnog rezervata prirode, a površinom obuhvaća oko 25 hektara.
Jeste li znali…
Krapje đol je upravo zbog bujne vegetacije i močvarnog područja postao dom za više od 500 parova ptica od kojih su najpoznatije ptice žličarke.