„Kulturne politike i kulturne prakse u gradu Sisku 1945.-1965.” iznimno je vrijedna znanstvena i kulturna monografija dr.sc. Vlatka Čakširana, predstavljena u srijedu, 29. ožujka 2023.godine u Državnom arhivu u Sisku.
Autor analizira dva razdoblja kulturne politike i kulturne prakse u gradu Sisku: agitpropovsko do 1952. i samoupravno socijalističko do 1965. godine. Obrađuje sva važne područja kulturnog života: politiku prosvjećivanja, kulturni amaterizam, kazališnu i filmsku scenu, književnu produkciju, glazbeni život, zaštitu spomenika i muzejsku djelatnost i dr.
Prikazuje aktivnost aktera kulturne politike kao što su narodna fronta, sindikati i omladinske organizacije. Iz povijesnog zaborava izvlači imena brojnih sudionika kulturne politike i kulturnih događanja u gradu Sisku. Uočava brojne proturječnosti u nastojanju vlasti da provede određenu kulturnu politiku i ukazuje na dvojbene rezultate te politike.
Sisak je nakon završetka Drugog svjetskog rata postao važan industrijski grad na hrvatskom i jugoslavenskom prostoru koji je kroz svoj nagli razvoj osjetio sve potrebe i probleme tadašnjeg društva.
Politički i društveni procesi bili su obilježeni znatnom ideologizacijom koju je predvodila KPJ (kasnije SKJ) u cilju formiranja novog društva i političkog sistema u odmaku od onog prijeratnoga i ratnog.
Grad Sisak je u tom kontekstu gotovo ogledni primjer u socijalističkom društvu u kojem se mogu pratiti sve bitne promjene i na državnoj razini.
Knjigu koja je namijenjena znanstvenoj i stručnoj javnosti (povjesničarima, sociolozima, politolozima i svima koji istražuju kulturnu povijest), ali i širokom krugu čitatelja koje zanima javni i kulturni život, predstavili su recezenti prof. dr. sc. Hrvoje Klasić i dr. sc. Josip Mihaljević, Ilija Ranić, urednik i sam autor, dr. sc. Vlatko Čakširan. Nakladnik je Nakladnička kuća Plejada.
Dodajmo, kako je knjiga pisana je jednostavnim stilom i razumljivim jezikom. Može potaknuti slična istraživanja povijesti drugih gradova ili regija, što knjigu čini zanimljivim štivom i za inozemne istraživače, znanstvenike i publiciste.