Susret kršćanskih pokreta, zajednica i udruga s područja Sisačke biskupije održan je u subotu 4. studenoga u župi bl. Alojzija Stepinca u Budaševu.
Na početku sve okupljene predstavnike zajednica pozdravio je povjerenik za pastoral crkvenih pokreta, zajednica i udruga i domaći župnik Krešimir Bulić. Glavna tema ovog susreta bila je aktualna Sinoda Sisačke biskupije, a predavanje je održao Tajnik Sinode Ivan Petrović. On je dao osvrt o dosadašnjem tijeku i svim aktivnostima koje se provode te progovorio upravo o doprinosu koji mogu donijeti članovi raznih kršćanskih pokreta. U drugom dijelu susreta okupljenima se pridružio i sisački biskup Vlado Košić te su osim o sinodalnom hodu otvorena su i neka druga pitanja, a koja se tiču života sisačke Crkve.
Susret je zaključen misnim slavljem koje je predvodio biskup Košić u zajedništvu s povjerenikom Bulićem i tajnikom Petrovićem.
Osvrnuvši se na pročitanu Božju Riječ biskup je ustvrdio kako ona poziva na poniznost. „U prvom čitanju iz Poslanice sv. Pavla ap. Rimljanima on govori o pozivu židovskog naroda, a čijeg je i sam pripadnik kao i farizejske sljedbe i Benjaminova plemena. Pitati se zašto se to dogodilo da Židovi nisu u većini prihvatili Isusa. To ga je mučilo i bilo mu je teško što njegov narod nije ušao u Božju Crkvu. Jučer smo u čitanjima čuli kako je rekao da bi volio biti proklet i odbačen od Krista samo da se njegov narod spasi. Tako je apostol Pavao volio svoj narod da bi sve dao za njega da se spasi. Svi su apostoli bili Židovi i Isus je bio Židov, tako da se ne može reći da se iz tog izabranog naroda nije rodila Crkva. Drugo je koliko je malo samih Židova ušlo u tu Crkvu i zato su se apostoli raspršili po cijelom svijetu. Na kraju ove poslanice on ipak kaže da su neopozivi darovi Božji. Znači ono što je Bog dao to će sigurno uroditi plodom i to će se sigurno nekada pokazati i izaći na vidjelo i u tom njegovom narodu“, rekao je biskup te poručio kako i mi Hrvati trebamo voljeti svoj narod. „Naš bl. Alojzije Stepinac, kojem je posvećena ova crkva, govorio je da katolici ne samo smiju nego i moraju voljeti svoj narod. To ne znači da mrzimo ili nešto loše želimo drugim narodima. Naprotiv, voljeti svoj narod znači da živimo pošteno i čestito te time doprinosimo njegovu boljitku, a samim time onda će biti i bolje onim narodima oko nas“.
Osvrnuvši se na Isusovu prispodobu koja govori o tome da onaj koji se uzvisuje, bit će ponižen, a koji se ponizuje, bit će uzvišen, biskup je rekao kako su u Gospodinovim očima svi jednaki. „To što se mi takmičimo i želimo biti bolji, želimo s visoka gledati druge, sigurno nije po Evanđelju i po Isusovoj volji. Na kraju krajeva on nije došao da nam gospodari nego da nam služi. Kako je rekao jedan teolog Bog nas je samo s križa gledao odozgo, a uvijek nas je gledao odozdo i svakom je pristupao kao sluga želeći da se spasimo. To je pouka za sve nas, pozvani smo da jedni drugima služimo i da budemo ponizni“, istaknuo je te pozvao okupljene da čine dobra djela u zajednicama u kojima djeluju prije svega potrebitima oko sebe. Na kraj biskup je i pozvao sve okupljene da mole za mir u Svetoj zemlji i čitavom svijetu. (SV)