Budimo povezani

Hej, tražiš nešto?

PROMO

Dobar vid kao preduvjet školskog uspjeha!

Optički studio Monokl više od 30 godina brine o zdravlju vida od najranije dobi te je za povratak u školske klupe i vrtić pripremio promociju Swing dječjih dioptrijskih okvira po cijeni od 1€ uz kupovinu HOYA naočalnih leća. Swing dioptrijski okviri proizvedeni su korištenjem TR-90 prirodne tehnologije, bojaju se organskim bojama, anti-alergijski su i izrazito lagani (samo 3-5 gr) te fleksibilni, stoga su izrazito pogodni za djecu.

Promocija traje od 19. kolovoza 2024. do isteka zaliha u poslovnicama:

• Ulica Ivana Kukuljevića Sakcinskog 9A, Sisak

• Maksimirska 115, Zagreb

• Ulica Hrvatskih branitelja 3, Dugo Selo.

U ponudu nisu uključeni modeli s clip on polariziranim sunčanim dodatkom, a dio kolekcije pogledajte ovdje.

Rezervirajte termin oftalmološkog pregleda u Dječjoj očnoj ordinaciji u Maksimirskoj 115 u Zagrebu pozivom na 01/230 20 60.

Dobar vid jedan je od najvažnijih čimbenika za normalan razvoj djeteta i on znači mnogo više od sposobnosti jasnog gledanja bez naočala jer kako djeca rastu i sazrijevaju, više od 80 posto informacija primaju upravo putem osjetila vida. Simptome slabijeg vida najčešće prepoznaju roditelji, učitelji ili liječnici koji pregledavaju dijete, primjerice, prije upisa u školu što često zna biti i kasno.

Kompletan oftalmološki pregled

Većina svjetskih oftalmologa smatra da bi se kompletan oftalmološki pregled djeteta trebao napraviti već u dobi od četiri godine jer se tako mogu otkriti početni poremećaji koji još ne uzrokuju smetnje vida (primjerice, početna katarakta ili manji strabizam), odnosno slučajevi lošeg vida na jednom oku koji mogu promaknuti na rutinskom pregledu.

U slučajevima kada netko od članova obitelji ima nasljednih teškoća s vidom prvi pregled treba obaviti s dvije godine starosti. 

Čak i redoviti pregled crvenog refleksa u novorođenčadi, provjera fiksacije i ‘cover test’ u dojenčadi te testiranje vidne oštrine i ‘photoscreening’ u dobi između treće i četvrte godine, a koje, uz manju obuku mogu obaviti i liječnici obiteljske medicine, mogu otkriti prve probleme s vidom kod djece.

Simptomi i znakovi koji bi trebali pobuditi sumnju na očne bolesti kod djece su ovi:
  • bijela zjenica,
  • dijete ne uočava, odnosno pogledom ne prati predmete i igračke,
  • dijete škilji, pokriva jedno oko rukom, naginje glavu,
  • neprirodan položaj ili neusklađenost pokreta očiju (strabizam) ili spontani, ritmički trzaji očiju (nistagmus), ali i pretjerano suzenje i crvenilo očiju, umor, glavobolja ili vrtoglavica pri čitanju.

Najčešće očne bolesti i stanja koja mogu biti uzrok loše vidne oštrine kod djeteta su refraktivne pogreške, koje se ispravljaju naočalama ili kontaktnim lećama te strabizam (neprirodan položaj očiju, škiljavost).

Ostali mogući uzroci lošeg vida jesu zamućenje očne leće (katarakta), glaukom (povišeni očni tlak), ozljede očiju (često djeca ne kažu da su se ozlijedila), bolesti rožnice, bolesti mrežnice i vidnog živca, tumori (retinoblastom) te neki nasljedni poremećaji.

Stoga je nužno da se dijete pregleda čim roditelj posumnja da ono slabije vidi. Djeca koja nose naočale trebala bi ići na oftalmološki pregled dva puta godišnje. Ako se utvrde teškoće, liječnik će preporučiti nošenje naočala ili kontaktnih leća. Odabir oblika okvira ovisi o fizionomiji lica i razmaku zjenica kod djeteta, dok se za veće dioptrije preporučuju naočalne leće većeg indeksa loma. Većina oftalmologa ipak ne propisuje kontaktne leće djeci mlađoj od 10 godina. Prikladna dob za početak nošenja kontaktnih leća određuje se individualno, a osim djeteta o tome odlučuju roditelji i liječnik.

Škola kao svakodnevni izazov

Istraživanja su pokazala kako jedno od petero djece ne zna da ima problema s vidom dok ne krene u školu, a taj je podatak još alarmantniji ako znamo da se čak 80 posto učenja kod djece temelji upravo na vizualnom. 

U takvim slučajevima i roditelji počnu primjećivati da dijete škilji, neprestano trlja oči, sjedi preblizu televizora, često se žali na glavobolju…

Za takvu djecu već na samom početku škola može biti svakodnevni izazov, a teškoće ne samo fizičke nego i psihičke prirode jer se djeca povlače u sebe te gube samopouzdanje i samopoštovanje. Posljedica može biti i slaba koncentracija, loši rezultati u sportu, odustajanje od određenih zanimanja i hobija… Zato je za normalan i potpun razvoj vida kod djece najvažnije rano otkrivanje i liječenje očnih bolesti. Čak i ako se uoče teškoće, nošenje naočala ili leća djeci više nije problem – jer njihovi moderni i otkvačeni okviri ili boje, osim funkcionalnosti, jamče i ‘cool’ izgled!

Više vijesti

Sisak

Studenti prve godine prijediplomskog studija Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek u Petrinji, obišli su danas odgojno-obrazovni i...

KULTURA

Promocija knjige „Inbox“, pete knjige književnika Denisa Vidovića, održat će se u srijedu, 20. studenoga u prostoru Odgojno-obrazovnog i kulturnog centra Sisačko-moslavačke županije u...

OBNOVA

Konstrukcijska obnova višestambenih zgrada oštećenih u potresu krajem 2020. godine, a koje se nalaze na području grada Siska, teče planiranom dinamikom. O tijeku radova...

PROMO

Izašao je novi, 1135. broj vašeg Novog Sisačkog tjednika, potražite ga kod kolportera i na svim kioscima, i u njemu pročitajte: Potpredsjednik Vlade RH...

Copyright © 2024 RSMinfo.hr Sva prava pridržana.