Odjel baštine Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije bavi se istraživanjem tradicijske materijalne i nematerijalne baštine na području županije i vodi ga diplomirana novinarka/diplomirana muzeologinja Martina Mladenović.
Kroz rad i djelovanje Odjela radi se na zaštiti, očuvanju i prezentaciji tradicijske materijalne i nematerijalne baštine županije kroz izložbe, nakladničke projekte, pedagoške radionice i predavanja. Kroz kontinuiranu suradnju s lokalnom zajednicom i kao sljednik Interpretacijskog centra baštine Banovine, Odjel baštine zaslužan je za brojne projekte i promocije naše baštine u Županiji i ostatku Hrvatske.
Pokretač je projekta etno bojanki s motivima narodnih nošnji 13 KUD-ova iz Banovine i Pounja selektiranih za nastup na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu koja je 2017. godine bila posvećena blagu baštine Banovine i Pounja. Do sada su izašla sljedeća izdanja:
„Tko ima u što, lako se obleće“ – motivi nošnje iz Gornjeg Viduševca,
„Ajmo curo, pokaži svoje ruvo“ – Hrvatski Čuntić,
„Blago bakine škrinje“ – Brest Pokupski
„U srcu te nosim“ – Hrastovica
„Selo moje, selo zavijato“ – Graberje
„Haj, haj, neka, neka“ – Hrvatska Dubica
„Oj, djevojko, draga dušo moja“ – Bobovac,
a ostalih šest je u pripremi. Etno bojanke su čest program radionica za djecu i mlade te smo ih promovirali i održavali radionice u lokalnim zajednicama diljem naše Županije, manifestaciji Vinkovačke jeseni, Etnografskom muzeju te gradskim knjižnicama u Zagrebu, Rijeci, Velikoj Gorici…
Naša izložba „Život i djelo dr. Antuna Radića“ autora dr. sc. Domagoja Sremića gostovala je u nekoliko gradova i općina naše Županije (Hrastovica, Petrinja, Glina, Kutina, Novska, Martinska Ves), a svoje otvorenje je doživjela i u Etnografskom muzeju u Zagrebu, za čije se osnivanje, između ostalih uglednika tog doba, zalagao i sam dr. Antun Radić. Sama izložba ostvarena je u suradnji s Kulturnim centrom Braće Radić, a današnjim Povijesnim odjelom naše ustanove.
S udrugom Kozlići iz Zagreba već godinama kroz podršku Ministarstva kulture i medija održavamo kazališne predstave kamišibaj formata u školama i vrtićima SMŽ. Istražili smo i nekoliko priča s Banovine te ih uz suradnju s ilustratoricama Mimom Juračak i Nikolinom Vračar Manojlović uprizorili u kazališnu formu.
Njegujemo stara znanja i vještine, a kroz prirodnu baštinu i programe predavanja, skupova i radionica osvještavamo važnost povezanosti čovjeka i njegova okoliša. Neke od naših aktivnosti uključuju i radionice pripreme vrta, projekt Biljna banka Banovine (banka starog i autohtonog sjemena područja Banovine), razmjene sjemenja, radionice biljnog tiska, izrade sjemenih bombica, izradu prirodne kozmetike, izradu herbarija te radionicu stare fotografske tehnike – cijanotipije.
U sklopu pedagoško-edukativne djelatnosti kontinuirano provodimo radionice u osnovnim školama te smo uz partnere Ekološki centar Vrata Zrinske gore te Naturu SMŽ osmislili model terenske nastave koji je u prošloj školskoj godini održan za gotovo 700 učenika. Redovan smo vanjski suradnik osnovnih škola „Mate Lovrak“ i „Jabukovac“ iz Petrinje/Jabukovca te smo kroz posljednjih nekoliko godina kroz zajedničke projekte povezali i njihove učeničke zadruge, organizirali izložbe učeničkih radova te ih vodili na terenske izlete (npr. na Reciklirano imanje Vukomerić).
Odjel je do razornog potresa 2020. godine djelovao u Petrinji gdje se vraća i nakon obnove te će uz stalni postav keramike i lončarstva, te važne petrinjske tradicije, služiti kao poligon za učenje i podsjećanje na stare i tradicijske zanate, vještine i običaje.