U Lonjskom polju, najvećem hrvatskom močvarnom području obilježen je 2. veljače – Svjetski dan vlažnih staništa. Skup primjeren epidemiološkim uvjetima u Krapju sjedištu Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje, otvorila je njegova ravnateljica Marija Kušmiš. U znaku je, rekla je, jubilarne 50. obljetnice donošenja Ramsarske konvencije za život čovječanstva s porukama o osobitom značaju vlažnih staništa.
U dobrodošlici predstavnicima jedinica lokalne samouprave Kutine, Popovače i Novske, naglasila je i vrijednosti koje za bioraznolikost, ali i kulturnu baštinu toga kraja, već dva desetljeća na današnji dan donosi skup „Budućnost na rubu močvare“ Ogranka Matice hrvatske u Kutini. Gradonačelnik Popovače Josip Mišković u ime Grada Popovače, najčešćeg pokrovitelja skupa, podsjetio je tim činom na korisnu animaciju stanovništva u šest moslavačkih sela koja upućuje na zaštitu tog prostora.
Predsjednik Ogranka MH u Kutini Dragutin Pasarić spomenuo je da je u tri ciklusa taj inače višednevni skup okupio gotovo 15.000 tisuća stanovnika, uključujući i učenike s primjerom matične i područnih odjela OŠ iz Popovače. Uobičajeno upućena je poruka Ramsarske konvencije ovogodišnja pod naslovom „Vlažna staništa i voda“. Sadržaje je naglasivši u tome značaj Lonjskog polja iznijela Valerija Hima stručna suradnica JU Park prirode Lonjsko polje.
U bogatu prezentaciju unijela je uz nastale klimatske promjene i aktualne lokalne podatke. Među njima je zabrinutost za sve manji broj ptica zimovalica u Lonjskom polju, ali naglasila je i njegovu vrijednost za život ljudi tog prostora, primjerice vodonosnicima u Osekovu i Drenovom Boku. Tijekom godine očekuje se i tisak publikacije na teme koje je donio skup „Budućnost na rubu močvare.