Nakon što je na području Banovine dosad uklonjeno više od 40 građevina oštećenih u potresu, u petak je počelo uklanjanje još dvadesetak u potresu teško oštećenih objekata, među kojima 14 obiteljskih kuća, izvijestio je Stožer civilne zaštite za otklanjanje posljedica potresa.
Kako se ističe u priopćenju objavljenom na mrežnim stranicama Stožera, danas je započelo uklanjanje 19 objekata koji su teško oštećeni u potresu koji je pogodio područje Banovine.
Od toga broja, 14 je objekata u privatnom vlasništvu, a posrijedi su uglavnom obiteljske kuće na području Petrinje, Siska, Gline, Jasenovca, Majura i Kukuruzara za čije su temeljito uklanjanje vlasnici prethodno dali pisanu izjavu o suglasnosti.
U tijeku je i postupak ishođenja suglasnosti za uklanjanje dodatnih 20 nekretnina. U međuvremenu je pripremljeno stotinjak elaborata o uklanjanju nekretnina kojih je statika bitno poremećena te predstavljaju opasnost.
Na području Banovine dosad je uklonjeno više od 40 građevina koje su stradale uslijed razornoga potresa s kraja prošle godine i podrhtavanja tla slabije jakosti koji su za tim uslijedili.
Istodobno, Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje zaprimio je 4.915 zahtjeva za poslijepotresnu obnovu nekonstrukcijskih elemenata na obiteljskim kućama, poput dimnjaka, krovišta i zabatnih zidova. U tijeku je izrada projekata tzv. nekonstrukcijske obnove, a predviđeno je da početkom svibnja započnu radovi na obnovi.
Ugovori za izradu projektne dokumentacije potpisani su za 1.060 kuća.
Dosad je 37 tvrtki iskazalo interes za izvođenje radova, a idućeg će tjedna biti potpisani prvi ugovori s izvoditeljima radova na obnovi nekonstrukcijskih elemenata.