U okolišu Europske unije, ali i drugih europskih zemalja nalazi oko 12 000 stranih vrsta. Strane, alohtone, nezavičajne, introducirane, unesene ili egzotične vrste su različiti nazivi za žive jedinke biljaka, životinja, gljiva ili mikroorganizama unesene izvan svog prirodnog područja rasprostranjenosti.
Ako unošenje ili širenje strane vrste ugrožava ili štetno utječe na bioraznolikost i zdravlje ljudi ili čini ekonomsku štetu na području na koje je unesena, tada tu vrstu smatramo invazivnom.
Invazivne vrste se smatraju jednom od najvećih prijetnji za bioraznolikost na globalnoj razini jer destabiliziraju ekosustave u kojima se pojave budući da nemaju prirodnih neprijatelja. Broj unosa stranih vrsta u nova područja se neprestano povećava, najviše zbog globalne trgovine, prijevoza, turizma i sve izraženijih klimatskih promjena.
U novoj Čuvarkući o invazivnim vrstama razgovaramo s gospođom Majom Sabljak iz PP Lonjsko polje koja će nam, između ostalog, otkriti koje se invazivne vrste nalaze u našoj okolini te kako ih možemo prati i sami detektirati, možda, neku novu invazivnu vrstu. Ne propustite Čuvarkuću u ovu subotu, 9. listopada u 11.15 samo u programu Quirinus radija.
Američka mrežasta stjenica jedna je od novijih invazivnih vrsta na području RH.