U sklopu projekta “Drone-IN Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju” u ponedjeljak, 09. prosinca 2024. godine započela je edukacija za drugu generaciju polaznika prijavljenih za osposobljavanje za programere/programerke bespilotnih letjelica, njih ukupno petnaest.
Uspješan početak drugog kruga osposobljavanja na radnom mjestu za programere/programerke bespilotnih letjelica obilježen je u prostorima Petrinjske razvojne agencije – PETRA.
Podsjetimo, Petrinjska razvojna agencija – PETRA provodi projekt „Drone – IN Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju“ kojim se kroz edukaciju, programiranje i praktičnu primjenu bespilotnih letjelica, dronova, primjenom umjetne inteligencije educiraju nezaposlene osobe uz pomoć mjere Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Prvi krug edukacije za programere bespilotnih letjelica koji je PETRA organizirala prošle godine, uspješno je završilo osamnaest polaznika. Više od 50 posto njih ubrzo se nakon toga zaposlilo ili samozaposlilo. Zamjenica ravnateljice Petrinjske razvojne agencije – PETRA, Selma Buljubašić:
Projekt se temelji na edukacijsko – poduzetničkom modelu.
Irena Bušić, predstojnica Područnog ureda HZZ- a u Sisku podsjetila je kako je primjena dronova beskonačna, a veliki interes za ovu edukaciju to i potvrđuje:
„Dronovi su ti koji će kreirati rast tržišta, ali i stvoriti velik broj novih radnih mjesta“, rekao je voditelj projekta Karlo Dževerlija.
Uz edukaciju projekt uključuje još niz drugih aktivnosti:
U ovoj je prigodi gradonačelnica Magdalena Komes istaknula kako Grad Petrinja podupire projekt te u njemu, između ostalog, sudjeluje pružanjem pomoći besplatnog korištenja prostora za poslovanje te kroz poziv, koji se raspisuje svake godine, a poticajna je mjera za otvaranje poslovnog subjekta.
Projekt „Drone-IN Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju Petrinja“ osmišljen je s ciljem poticanja gospodarskog rasta i modernizacije Grada Petrinje kroz razvoj novih tehnologija u IT sektoru, posebice u području bespilotnih letjelica i umjetne inteligencije.
Polaznik drugog kruga osposobljavanja za programere/programerke bespilotnih letjelica je i 61-godišnji Mladen koji je zadovoljan edukacijom.
Mentor Jan Furlan naglasio je kako su polaznici edukacije izuzetno zainteresirani i motivirani.
“Ja sam također s prostora Banovine i zato mi je drago da se u županiji pokreću ovakvi projekti. Iz iskustva rada s polaznicima mogu reći da entuzijazma ne nedostaje. Vjerujem da će projekti koje ćemo na kraju predstaviti biti zanimljivi, inovativni, važni i da će predstaviti sve što ćemo ovdje postići u narednih šest mjeseci”, kazao je Furlan.
Ovaj program osposobljavanja osmišljen je kako bi polaznicima omogućio razvoj naprednih tehničkih i programskih vještina potrebnih za rad u dinamičnom i rastućem području tehnologije bespilotnih sustava.