Petrinja je iz proračuna za subvencije poljoprivrednicima i obrtnicima izdvojila gotovo pet posto ukupnog godišnjeg proračuna. Svako novo radno mjesto u Petrinji Grad sufinancira sa 1.000,00 ili 1.200,00 kn mjesečno u trajanju od godinu dana, ovisno o vrsti proizvodnje.
Sufinanciraju i kamate na poduzetničke kredite s 2 posto, te daju potpore za sve nove investicije u gradu, do 100.000,00 kn maksimalno po korisniku. Posebno sufinanciraju ekološku proizvodnju, a na većem dijelu grada proglasili su ekološku zonu.
Nakon što se u analizi gradonačelnik.hr-a, koja se odnosila na 2014. godinu, visokim izdvajanjima za subvencije poljoprivrednicima plasirao na četvrto mjesto, Grad Petrinja u 2015. godini dodatno je povećao ova izdvajanja i postao uvjerljivi rekorder kada je u pitanju financijska pomoć poljoprivrednicima i obrtnicima.
Petrinja je, naime, iz proračuna za ovu svrhu izdvojila gotovo pet posto ukupnog godišnjeg proračuna, odnosno 3.48 milijun kuna, a na prvom je mjestu i kada se gleda po per capita kriteriju, sa 141 kunom po stanovniku izdvojenom za poljoprivrednike i obrtnike. Analizirani su podaci Ministarstva financija o izvršenju lokalnih proračuna.
Nakon Petrinje, najviše su za subvencije poljoprivrednicima i obrtnicima izdvojili Ivanić Grad – 3,35 posto proračuna, Popovača – 1,94 posto, Kutina – 1,85 posto, Beli Manastir – 1,80 posto, Đurđevac – 1,60 posto, Lepoglava – 1,54 posto, Buzet – 1,42 posto, Jastrebarsko – 1,22 posto, te Novska – 1,19 posto proračuna.
Gradonačelnik Darinko Dumbović objašnjava kako se Grad, u nedostatku primjerene potpore države, morao osloniti isključivo na svoja sredstva.
Dumbović: Mjerama smo privukli i investitore
‘Grad Petrinja je u Domovinskom ratu pretrpio jedna od najvećih razaranja. Međutim s državne razine Petrinji se nije puno pomoglo kao nekim drugim gradovima, poput Knina i Vukovara, a nedavno smo Uredbom Vlade RH ostali i bez komunalne naknade koju plaća MORH, što nas je dovelo u još teži položaj.
Imajući u vidu navedeno, kad sam došao na vlast u Petrinji, odlučio sam pokrenuti gospodarstvo, poljoprivredu i općenito ruralni razvoj kroz niz aktivnih mjera poticanja upravo tog realnog sektora’, kaže gradonačelnik Dumbović i navodi čitav niz mjera kojima je obuhvaćeno oko dvije stotine petrinjskih poduzetnika.
Svako novo radno mjesto u Petrinji Grad, tako, sufinancira sa 1.000,00 ili 1.200,00 kn mjesečno u trajanju od godinu dana ovisno o vrsti proizvodnje. Sufinanciraju i kamate na poduzetničke kredite s 2 posto, te daju potpore za sve nove investicije u gradu, do 100.000,00 kn maksimalno po korisniku. Posebno sufinanciraju ekološku proizvodnju, a na većem dijelu grada proglasili su ekološku zonu.
‘Rezultat ovih naših mjera je da smo privukli investitore u Petrinju, prodali smo kompletnu poslovnu zonu (jedini u županiji) u kojoj je planirano otvaranje oko 300 novih radnih mjesta, te stvorili uvjete za pripremu i provedbu različitih projekata financiranih od strane EU. Trenutno se u Gradu Petrinji provode projekti vrijednosti oko 500 milijuna kuna, a u pripremi je dokumentacija za još toliko. I po tome smo najbolji u RH ako se ima u vidu da smo grad sa samo 25.000 stanovnika’, ističe Dumbović.
gradonacelnik.hr
You must be logged in to post a comment Login