„Zrin je simbol i spomen naše slave, junaštva i stradanja. Zbog toga nema boljeg mjesta da održimo jedan ovakav festival, kako bismo se prisjetili te naše povijesti i mjesta gdje su naši velikani Zrinski rođeni“, rekla je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir na predstavljanju programa 5. ZRIN festivala u četvrtak, 30. svibnja, u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža u Zagrebu.
Petir je rekla da se prisjećamo i nemilih događaja za koje ne želimo da se ikad ponove jer su 1943. godine partizani ulaskom u Zrin srušili crkvu, poubijali lokalno stanovništvo i protjerali ono malo stanovništva što je preživjelo te im oteli svu imovinu.
„Nanesena je velika nepravda tom stanovništvu i oni nikada nisu dobili povrat svoje imovine, a ni država nije stala iza njih što je bila njena dužnost. Imamo priliku vidjeti da jedino Katolička crkva kroz angažman Sisačke biskupije sama u svom vlastitom kapacitetu obnavlja župnu crkvu Našašća sv. Križa i ulaže napore da se život u Zrin vrati“, rekla je Petir.
5. ZRIN festival održava se pod pokroviteljstvom hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir, a u organizaciji Hrvatske udruge Ars organi Sisciae i njene predsjednice dipl. muzikologinje Valentine Badanjak Pintarić.
Zastupnica Petir izjavila je kako se sa zadovoljstvom odazvala pozivu organizatora da podrži 5. Zrin festival jer je on bitan za kulturu, ali i za identitet našeg kraja. Kako je istaknula Petir., „ovaj festival i različite aktivnosti doprinose većoj popularizaciji života na ruralnom prostoru, posebice Pounja i Banovine koji su teško stradali u Domovinskom ratu, ali i koji su teško stradavali i tijekom naše povijesti. Cilj nam je zadržati ljude na tom području, jer oni čuvaju hrvatski prostor i čine ga živim.“ Petir je istaknula da zajedno s organizatorima želi da se pokrene inicijativa oko uspostave kulturne rute Zrinskih te da je tu važna potpora Ministarstva kulture i Ministarstva turizma koji moraju pripomoći u realizaciji tog projekta.
Valentina Badanjak Pintarić je istaknula da su okrstili festival imenom Zrin da mu se da opće obilježje. „Zrin se ustrmio u povijesnom zbivanju, kao i na pećini, na kojoj još i danas stoji. Vidio je i preživio svoje slavne gospodare. Živi svjedok stoljetnih naših patnja, a treba biti i suvremenog preporoda. Ime mu je puno značenja. U ovoj kratkoj zvučnoj riječi ima glazbe. Uz duhovnu arhitektoniku ovog festivala, sazdanu na najčvršćim temeljima rodne grude, hoćemo da i prodorna glazba ovoga imena probudi uspavane duše i unese sklad u zbrku i nesuglasje od raznih štetnih utjecaja i strujanja“, rekla je Badanjak Pintarić.
Vlatka Dugački i Krešimir Regan predstavili su knjige “Historiografija i Zrinskima – izbor” i “Hrvatski povijesni atlas” kojima su autori a za koji su nagrađeni nagradom “Vjekoslav Klaić” za popularizaciju povijesti. U glazbenom dijelu programa slušali smo frottole Andrije Motovunjanina (oko 1475. – nakon 1538.) u izvedbi Krešimira Hasa na orguljama.
Ovogodišnji Zrin festival održat će se od 2. do 9. lipnja 2019. Festivalski program čijem otvorenju će nazočiti i pokroviteljica Marijana Petir započet će 2. lipnja u 17 sati u Zrinu koncertom Simfonijskog puhačkog orkestra Hrvatske vojske u kraju gdje se rodio slavni junak Nikola Šubić Zrinski i gdje su Zrinski stolovali 200 godina. U predivnoj prirodi uz rijeku Unu, u Hrvatskoj Kostajnici u 19.30 sati održat će se i promocija zbirke pjesama Nikole Kristića „Daleke blizine“ koji će prirediti atraktivnu glazbeno-poetsku večer.
Cilj festivala je promocija kulturno-turističkih destinacija u okolici Zagreba i njihove vrijedne kulturne i povijesne baštine, kao i vrsnih znanstvenika i umjetnika, a posvećen je svima željnima avanture u netaknutoj prirodi, kulture u autentičnom okruženju, ljepote, mira, radosti u kraju mirisno čistog zraka, osvježavajuće netaknute prirode, finih ljekovitih energija, kao i izvorske vode koja ondje izvire iz brojnih drevnih vrela.