Na brdu Čukur iznad Hrvatske Kostajnice, pokraj spomen-obilježja “Slomljeni pejzaž“, u subotu, 10.kolovoza obilježena je 28. obljetnica pogibije HRT-ova snimatelja Gordana Lederera, koji je 10. kolovoza 1991. na tom mjestu pogođen iz snajpera dok je snimao hrvatske branitelje u akciji tijekom napada JNA i srpskih pobunjenika na Pounje.
Kod spomen obilježja počast su, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, odala brojna izaslanstva, među kojima, kao izaslanik predsjednice RH i izaslanik predsjednika Vlade RH, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane, brigadir Marin Kostelac, saborski zastupnik Stipo Šapina, sisačko-moslavački župan Ivo Žinić, zamjenik načelnika PU sisačko-moslavačke Dubravko Smolčić, ravnatelj programa HRT-a Renato Kunić, predsjednik Zbora ratnih izvjestitelja Marinko Ćavar, gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan, kao i gradonačelnici i načelnici ili njihovi zamjenici, susjednih gradova i općina.
“Slomljeni pejzaž” jedno je od najljepših spomen-obilježja iz Domovinskog rata. Ono prikazuje krug života, savršenstvo koje je prekinuto silničkim činom, pucnjem.
Zahvaljujem svima koji su branili našu Hrvatsku Kostajnicu, rekao je u ovoj prigodi gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan, posebno prisjetivši na hrabrost poginulog Gordana Lederera.
Značajna su bila izvješćivanja tijekom Domovinskog rata, naglasio je sisačko-moslavački župan Ivo Žinić.
„Ovih dana osjećaji su nam pomiješani!“
Došli smo odati počast našem prijatelju Gordanu Ledereru, prisjetiti se njegove hrabrosti i još mu jednom zahvaliti što je na dojmljiv način prenio istinu o Domovinskom ratu, rekao je u izaslanik predsjednice RH i predsjednika Vlade RH, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Iako je prošlo dvadeset i osam godina, emocije su za Gordanovu suprugu Anu Lederer jednako snažne kao i tog dana.
Branko Pek, osnivač Zbora ratnih izvjestitelja HRT-a, naglasio je u ovoj prigodi kako je zbor osnovan s ciljem njegovanja uspomene na sedam poginulih kolega.
Podsjetimo, snimke Gordana Lederera “Banijska ratna praskozorja”, na kojima je u ranojutarnjoj izmaglici uhvatio lica hrvatskih vojnika, njihove poglede i kretnje pri izviđanju neprijateljskih položaja, popraćene pjesmom “Brothers In Arms” Dire Straitsa mnogima su ostale u trajnome sjećanju do danas kao jedna od najdojmljivijih uspomena na Domovinski rat.
Gordan Lederer u trenutku smrti imao je 33 godine, a osim u televizijskom novinarstvu, trag je ostavio i u filmskoj te fotografskoj branši.