Budimo povezani

Hej, tražiš nešto?

VIJESTI

Sastanak gradonačelnika s ravnateljima petrinjskih škola

Tema sastanka bilo je poboljšanje standarda obrazovnih institucija

Tema sastanka bilo je poboljšanje standarda obrazovnih institucija

Gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović danas je održao radni sastanak s ravnateljima osnovnih i srednje škole te pročelnikom Učiteljskog fakulteta – Odsjeka u Petrinji.Tema sastanka bilo je poboljšanje standarda obrazovnih institucija.

„Cilj današnjeg sastanka bio je komunikacija o svemu onome što Grad Petrinja želi napraviti u našem gradu.Pri tome je jako bitno povezivanje sa školama, s ravnateljima škola čiji su objekti u našem gradu.Zajednički nazivnik koji nas povezuje je – briga.Briga o tim objektima, kako bi naša djeca i buduće generacije koje dolaze i školuju se imale određeni standard“, rekao je petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović.

„Da bi imali određeni standard, trebamo imati i određena financijska sredstva.Mi novca nemamo, ali znamo gdje ga ima – ima ga u fondovima Europske unije“, kaže Dumbović. Pojasnio je kako je Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja nedavno objavilo Javni poziv za dostavu projektnih prijedloga za natječaj Energetske obnove zgrada i korištenja obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja.U tu svrhu osigurano je 50 milijuna kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Kako Grad Petrinja pripada 2. skupini jedinica lokalne samouprave prema stupnju razvijenosti, energetsku obnovu može ostvariti sufinanciranjem od čak 90 posto.

„Ovdje treba uzeti 90 posto sredstava koja nam se nude za uređenje školskih objekata na energetski učinkovit način.Deset posto sredstava u ovom slučaju daje Županija.Mi smo se spremni uključiti s nekih 3 posto.Nudimo školama pomoć Grada i oko ishođenja projektne dokumentacije te potrebnih dozvola koje je nužno imati da bi uopće mogli aplicirati na natječaje…Ovo je na neki način i poruka Županiji, županijskom Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu i sport da želimo biti partneri.Partneri u određenom postotku u ovih deset posto.Trebamo zajednički ići prema Ministarstvu graditeljstva kako bismo povukli ta sredstva.Koliko budemo brzi, toliko ćemo biti spremni i doći do tih sredstava“, rekao je Dumbović.

„Vidjeli ste da smo jedino spremni s vrtićem koji kandidira projekt za 3 milijuna kuna.Volio bih da i jedan od objekata, vaših, naših, također bude spreman kako bismo povukli još više sredstava.Petrinja želi biti energetski učinkovit grad“, istaknuo je Dumbović, podsjetivši kako je Petrinja sa 72 projekta, grad u Hrvatskoj s najviše prijavljenih obiteljskih kuća na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Istaknuo je i kako školske ustanove trebaju biti zajednička briga, iako za razliku od Siska i Kutine, Petrinja nema ingerenciju nad svojim školama kojima je osnivač  Županija.

„Gradovi Sisak i Kutina imaju prednost jer su vlasnici svojih škola.Grad Petrinja nije.Međutim, Grad Petrinja s više od 800.000 kuna sufinancira škole na svom području na različite načine – kroz sufinanciranje školske kuhinje, prijevoza, plivanja, produženog boravka…Ja znam da je to malo novca, ali s operativnim ekipama i energetskim timom,možemo doći do pozitivnih pomaka koji daju pozitivnu sliku grada Petrinje.Mi želimo pozitivno razmišljati i u svima vama imati dobre partnere“, rekao je petrinjski gradonačelnik.

Za partnerski odnos i suradnju zainteresirani su i ravnatelji sedam petrinjskih obrazovnih ustanova, u čije ime je, na današnjem sastanku, zahvalila Ruža Novaković, ravnateljica Osnovne škole Dragutina Tadijanovića.

Istaknula je kako imaju stalnu potporu svog osnivača – Sisačko-moslavačke županije, ali i da je gradonačelnik Dumbović današnjim sastankom poslao poruku da mu je stalo i do ustanova koje nisu u vlasništvu Grada.

„Pokazao je da mu je stalo do objekata, do nas ravnatelja, ljudi koji rade u tim ustanovama, a pogotovo učenika koje mi obrazujemo. Zahvaljujem gradonačelniku i uvijek kažem – sve ove zgrade i svi ovi ljudi ostat će u ovom gradu“, rekla je Novaković koja je ukratko rezimirala probleme koje ove škole pokušavaju riješiti po pitanju energetske učinkovitosti.

„Svi želimo poboljšati energetsku učinkovitost naših školskih objekata – od poboljšanja vanjskih izolacija krovova i fasada preko zamjene dotrajale stolarije do poboljšanja kvalitete grijanja i rashlađivanja .Svaka od naših ustanova ima specifičan problem.Neki su to uspjeli riješiti, neki još nisu“, kaže ravnateljica Novaković.

P1070019

Današnji sastanak pozdravio je i ravnatelj Prve osnovne škole Petrinja Robert Groza koji je istaknuo kako dvije školske ustanove ipak imaju specifičnu situaciju.

„Prva osnovna i Srednja škola su u malo specifičnom položaju u odnosu na druge, jer su to stare zgrade pod zaštitom.To znači da za bilo kakav zahvat na zgradi mi moramo dobiti mišljenje Konzervatorskog ureda. No, dobro je to što ćemo imati pomoć u Gradu kad dođe do eventualnih radova. Možda je i najbolji rezultat ovog sastanka to što vidimo da u našem Gradu i gradonačelniku imamo partnera s kojim dijelimo iste ciljeve, a to je dobrobit naših učenika, koji su na kraju i budućnost našeg grada”.

Današnjem sastanku, uz spomenute Ružu Novaković i Roberta Grozu,nazočili su i Ankica Krnjaić Magdić, ravnateljica OŠ Mate Lovraka, Valentina Vujnović, ravnateljica OŠ „Ivana Gorana Kovačića“ iz Gore, Marina Demetrović, ravnateljica OŠ Jabukovac, Ivo Jelečević, voditelj Strukovne škole Srednje škole Petrinja i Davor Žilić, pročelnik Odsjeka Učiteljskog fakulteta u Petrinji.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više vijesti

Copyright © 2024 RSMinfo.hr Sva prava pridržana.