Budimo povezani

Hej, tražiš nešto?

VIJESTI

U Petrinji otkriven obnovljeni spomenik pukovniku Predragu Matanoviću

Polaganju vijenaca nazočio i ministar branitelja Predrag Matić

Polaganju vijenaca nazočio i ministar branitelja Predrag Matić

Obnovljeni spomenik pukovniku Predragu Matanoviću i suborcima u Petrinji na Senjaku, danas je u nazočnosti članova udruga proisteklih iz Domovinskog rata, građana Petrinje i gostiju iz drugih gradova ponovno otkriven.Hrvatsku zastavu na jarbol kod spomenika podigli su Leonardo Matanović i Luka Bobinac, djeca poginulih hrvatskih branitelja.Sredstva za obnovu spomenika osigurali su Grad Petrinja i Ministarstvo branitelja.

PETRINJA 9

„Slova na ovom spomeniku nikada, ali baš nikada ne smiju biti izbrisana.Ona su poštovanje prema hrabrim ljudima čija imena su ovdje upisana“, rekao je petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović obraćajući se prisutnima.

PETRINJA 11

„Kada smo osvajali ova područja,naša područja, vratili smo se s ponosom, hrabrošću i bolom.Ali ni u jednom trenutku nismo pomislili da se nećemo vratiti.Znali smo, to je bila naša obveza, prije svega prema našim djedovima, pradjedovima, koji su na ovom području sahranjeni.Ako su neki mislili da ćemo ostati van ovog područja, gadno su se prevarili.Danas jasno i glasno možemo reći: ovdje se u Oluji platila najveća cijena.Tu je poginulo najviše hrvatskih branitelja.To je ono što moramo reći cijeloj Hrvatskoj.Ovdje se gradila,ovdje se stvarala država Hrvatska“, rekao je Dumbović te dodao:

„Drago mi je što vas mogu pozdraviti kao hrvatski branitelj koji ima svoj rov u Peckom.Iz njega vidim Hrvatsku, ali vidim i naš grad.Naš grad s novom slikom, s novim izgledom, s ljudima koji prije svega žele graditi zajedništvo.Samo nas zajedništvo može dovesti do rezultata koji će pokazati da ovdje nismo slučajni prolaznici.Naš grad je naša sudbina i u njemu ćemo ostati i stvarati bolju budućnost“.

PETRINJA 15PETRINJA 17PETRINJA 14PETRINJA 8

U polaganju vijenaca i paljenju svijeća sudjelovao je i ministar branitelja Predrag Fred Matić.

PETRINJA 16

„Izuzetno sam ponosan i počašćen što sam ovdje danas s vama, jer uistinu, ima li boljeg mjesta za početak obilježavanja naše velike obljetnice oslobađanja najvećeg dijela naše Domovine, nego upravo ovdje, u Petrinji gdje možemo reći da je puno toga počelo ’90. i ’91., ali je i završilo.Kako reče gradonačelnik, glavna bitka,najveća bitka u Oluji vođena je upravo na ovim prostorima, na prostoru naše Banovine.Grad Petrinja, grad je stradalnik, ali i grad heroj.Ovdje smo se danas okupili da na početku obilježavanja 20.obljetnice Oluje podignemo obnovljeni spomenik jednom od najvećih junaka Domovinskog rata, pukovniku Predragu Matanoviću i njegovim suborcima, njegovim prijateljima“, rekao je ministar.

„Onako kako je Blago Zadro simbol Vukovara i njegovih branitelja, tako je i Predrag Matanović u Petrinji i na ovom dijelu Banovine simbol svojih suboraca.I zato smo ovdje pred spomenikom pukovniku Predragu Matanoviću napravili još jedan spomenik svim suborcima koji su stradali, koji su poginuli u oslobađanju Petrinje i cijeloga ovog kraja.Pukovnik Predrag Matanović simbol je i on više nije samo dio obitelji Matanović.On je dio svih nas, on je naš.Neka se obitelj ne ljuti, ali nakon dvadeset godina mi se više s ponosom, sada više ne toliko s tugom,nego s ponosom prisjećamo i Predraga i svih njegovih suboraca koji su stradali u oslobađanju naše domovine.Zbog njih dužni smo napraviti Hrvatsku onakvom kakvu su je oni zamišljali.Upravo zbog njih,mi preživjeli moramo dati još dodatni trud da Hrvatska bude upravo baš takva“, kazao je Matić.

„Žao mi je što Predraga Matanovića nisam osobno poznavao.Ali, evo, ako mi dopustite da kažem nešto osobno.Ja sam već više od dvadeset godina prijatelj s Dragom Matanovićem.To je izvrstan čovjek, izvrstan časnik, izvrstan prijatelj.Super čovjek.A s kim god sam razgovarao, svi su mi rekli: Predrag je bio bolji“.

Matić je danas u Petrinji poručio kako Oluju treba obilježiti diljem Hrvatske, jer to nije operacija koja je bila ograničena na samo jedno mjesto ili dva, nego je oslobodila gotovo trećinu Hrvatske.“Čak i u onim krajevima gdje fizički nije bila Oluja, treba je obilježiti, proslaviti pristojno i dostojanstveno, na ponos svih nas“, rekao je ministar koji je građankama i građanima Petrinje i naše županije čestitao 20.obljetnicu VRA Oluja:

„Koristim ovu prigodu da svim građankama i građanima Petrinje, svim građanima Sisačko-moslavačke županije čestitam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.Želim im da ih provedu u sreći, u raspoloženju i da budu ponosni, jer Oluja je oslobodila naš kraj,našu Domovinu.Ovo je još jedna prigoda da kažem ono što se uvijek kaže u ovim situacijama: žalimo za svakom nepotrebnom žrtvom.Mi slavimo našu pobjedu, ne naslađujemo se i ne likujemo nad ničijim porazom, ali pobjedu imamo pravo obilježiti.Svaka zemlja na svijetu koja je bila okupirana, napadnuta i tolike godine provela pod okupacijom, ima pravo dostojanstveno proslaviti svoju pobjedu i mi to i činimo“.

PETRINJA 3  PETRINJA 5

PETRINJA 4  PETRINJA 7

Inače, prije otkrivanja obnovljenog spomenika pukovniku Predragu Matanoviću i suborcima na Senjaku, ministar Predrag Matić zajedno je s gradonačelnicima Petrinje Darinkom Dumbovićem i Hrvatske Kostajnice Tomislavom Paunovićem na petrinjskom Gradskom kupalištu pozdravio članove HVIDR-e i UHHDR-a iz Hrvatske Kostajnice koji su jutros, obilježavajući 20. obljetnicu VRA Oluja krenuli na svoj tradicionalni „Spust unskih čamaca“.Na cilj,u Hrvatsku Kostajnicu, sudionici spusta stižu 6.kolovoza.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više vijesti

Copyright © 2024 RSMinfo.hr Sva prava pridržana.