Prema najavam ove subote, 02. siječnja 2016. trebale bi nas svojim zimskim plesom obradovati prve zimske pahulje. Raduju im se najviše najmlađi.
Kratka priča o snjegoviću…
Prvi pisani dokumenti koji svjedoče o postojanju snjegovića potječu iz 16. stoljeća (npr. kod Shakespearea). Ovaj lik se spominje u dječjim pjesmicama 1770. godine u Leipzigu. Tek početkom 20. stoljeća postaje redovna pojava vezana za proslave pred kraj godine. U nekim zemljama danas se on veže za proslavu Božića, ali najčešće se radi u znak proslave zime, prvog snijega i za zabavu mladih. U dvorištima i parkovima stoji sve dok se ne istopi.
Snjegović ili snješko je snježna skulptura. Obično ih rade djeca radujući se dolasku zime i snijegu. U nekim slučajevima, sudionici zimskih festivala rade veliki broj ovih skulptura. Snjegović je kratkog vijeka, te je primjer umjetničke instalacije.
- U Ujedinjenom Kraljevstvu se snjegović najčešće radi od dvije snježne kugle.
- U SAD-u se uglavnom radi od tri kugle.
- U Litvi se snjegović naziva “čovjek bez mozga” ( senis besmegenis iliśnieg senis). Kao znak protesta protiv svoje vlade, u zimi 2005. godine Litvanci su oko svog parlamenta postavili 141 snjegovića, po jednog za svakog parlamentarca.
Titulu najvećega u svijetu dosad, nosi snjegović koji je 2008. napravljen u američkoj saveznoj državi Maine. Bio je visok 37,2 m i nazvan je po senatorici koja je predstavljala Maine u to vrijeme, Olympia Snowe. Prethodno najveći snjegović je bio napravljen u istom mjestu 1999. godine i također u čast ondašnjeg senatora.
You must be logged in to post a comment Login